Оплата праці

 

Посадові оклади працівників освіти з урахуванням підвищення

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України інформує, що Кабінет Міністрів України оприлюднив постанову від 20.01.2021 № 29 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери». Детальніше... 


Кабміном відтерміновано підвищення оплати праці вчителів на 2021 рік 

Кабінетом Міністрів України оприлюднено постанову, прийняту 15 листопада 2019 р. № 1044 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 822 та зупинення її дії».

Згідно зі змінами норма про установлення найменшого розміру посадового окладу педагогічного працівника з 1 січня 2020 р. у розмірі  2,5 прожиткових мінімуми для працездатних осіб на 1 січня 2020 р. не застосовується, а на 1 січня 2021 року такий посадовий оклад (ставка заробітної плати) передбачається на рівні 3,0 прожиткових мінімумів з установленням відповідної диференціації за іншими посадами педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.
Під час розгляду проекту зазначеної постанови ЦК Профспілки його не погодив та спрямував на адресу Спільного представницького органу об’єднань профспілок, представники якого брали безпосередню участь у засіданні Кабінету Міністрів України, звернення, в якому наголошено, що президія ЦК Профспілки прийняла рішення вимагати від Кабінету Міністрів України подальших дій в напрямку реалізації норм Законів України «Про освіту» та «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо підвищення рівня оплати праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників, затвердження схеми посадових окладів в постанові від 10.07.2019 № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки», їх фінансового забезпечення.
Визнано неприпустимим скасування зазначеної постанови та прийнято рішення продовжити роботу щодо удосконалення її норм з метою приведення їх до вимог частини 2 статті 61 Закону України «Про освіту» та підпункту 1 пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень закону з забезпеченням до 2023 року рівня посадових окладів педагогічних і науково-педагогічних працівників до 4 прожиткових мінімумів, а з 2023 року – 3 мінімальних заробітних плат з обов’язковим урахуванням при цьому встановленої цією статтею їх міжпосадової диференціації залежно від кваліфікаційної категорії.
Однак цієї позиції Уряд не дослухався, мотивуючи відсутністю відповідного фінансового забезпечення у 2020 році.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
 ПОСТАНОВА 
від 15 листопада 2019 р. № 1028 
Київ 
Про виплату допомоги вчителям закладів загальної середньої освіти

З метою покращення соціального захисту вчителів закладів загальної середньої освіти, які мають стаж педагогічної роботи до 10 років, Кабінет Міністрів України постановляє: 
1. Здійснити у 2020 році виплату допомоги у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня 2020 р., вчителям закладів загальної середньої освіти, які мають стаж педагогічної роботи до 10 років. 
2. Установити, що виплата допомоги здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти. 
3. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2020 року. 

Прем'єр-міністр України                                                             О. ГОНЧАРУК


В Україні впровадять принцип «гроші ходять за школярем»

Кількість учнів у школі впливатиме на розрахунок зарплати вчителів. Про це, коментуючи рішення уряду щодо спрямування коштів на ліквідацію заборгованості із зарплат вчителів, сказав прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
«Ситуацію, коли через  неефективний розподіл державних субвенцій місцевою владою вчителі та лікарі не отримують заробітну плату, вважаю неприйнятною. Тому в 2020 році почне працювати принцип «гроші ходять за школярем». Це означає, що кількість учнів у школах буде враховуватися при розрахунку зарплати вчителів», - сказав Олексій Гончарук.
Також він зазначив, що після застосування принципу «гроші ходять за школярем» не виникатимуть ситуації, коли розраховується менша ніж насправді кількість учнів, а вчитель недоотримує чесно зароблені гроші.
27.11.2019


Міністерство освіти підтримує Профспілку щодо підвищення зарплат освітянам на 10%

Міністерство освіти підтримує Профспілку щодо підвищення зарплат освітянам на 10%
Міністерство освіти і науки розглянуло звернення ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 5.09.2018 № 02-5/495 щодо підвищення з 1 вересня 2018 року посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних та науково-педагогічних працівників на 10 %.


Зокрема, у відповіді, яка надійшла на адресу Профспілки, сказано, що Міністерство освіти неодноразово зверталося до Міністерства фінансів з проханням розглянути це питання. Проте, за орієнтовними розрахунками Мінфіну реалізація зазначеної норми потребуватиме вишукання суттєвих додаткових бюджетних коштів.

І в свою чергу Міністерство фінансів звернулося до головних розпорядників коштів державного бюджету та обласних, Київської міської державних адміністрацій стосовно надання розрахунків щодо додаткових видатків, необхідних на підвищення з 1 вересня 2018 року посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних та науково-педагогічних працівників на 10 %, а також висловити позицію щодо можливості та доцільності реалізації пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників"

Після отримання та опрацювання інформації з місць Міністерство фінансів повернеться до розгляду порушеного питання.

Міністерство освіти і науки листом від 3.09.2018 № 1/12-6495 надало Міністерству фінансів розрахунок додаткових видатків, необхідних для підвищення на 10 % посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних та науково-педагогічних працівників та вважає доцільним вищезазначене підвищення.

Лист МОН від 13.09.2018 року №1/11-9781 "Про надання інформації" (щодо підвищення з 1 вересня 2018 року посадових окладів (ставок заробітної плати) ІНШИХ категорій педагогічних працівників, щодо можливості реалізації п.2 постанови КМУ від 11 січня 2018 року №22 "Про підвищення оплати праці педагогічних працівників")


Органи місцевого самоврядування не встановлюють надбавки педпрацівникам


– Чи може зменшуватися надбавка за престижність праці педагогічним працівникам на підставі рішення депутатів ради ОТГ?
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 23 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373, якими  граничний розмір надбавки педагогічним працівникам закладів та установ освіти збільшено з 20% до 30% посадового окладу (ставки заробітної плати). Обмежено мінімальний розмір надбавки всім педагогічним працівникам величиною не менше 5%.
Зазначеною постановою не передбачено диференціації керівником закладу розміру надбавки залежно від кваліфікаційної категорії працівника, стажу педагогічної роботи, типу навчального закладу, додатково виконуваних робіт тощо. Постанова Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373, з урахуванням змін, внесених постановою № 23, не містить також норм про надання права керівникові встановлювати надбавку відповідно до особистого внеску працівника у загальні результати роботи закладу.
Відповідно до зазначених постанов право на отримання з 1 січня 2018 року надбавки в граничному розмірі 30% мають керівники закладів загальної середньої освіти, заступники керівників, посади яких віднесено до педагогічних працівників, вчителі. Розмір надбавки не може бути менше 20%, оскільки такий її розмір має встановлюватися згідно з пунктом 6.3.20 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, яким Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти встановлювати її в максимальному розмірі.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 1 липня 1993 року № 3356-XII, положення галузевої угоди діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду. Згідно з пунктом 1.4 Угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.
На підставі цих пунктів Галузевої угоди надбавка в розмірі 20% має виплачуватися з 1 січня 2018 року педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, вищої, післядипломної освіти, методичних установ тощо,  а з 1 вересня 2018 року – в розмірі від 20% до 30 % включно.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України  № 373 розмір надбавки встановлюється керівником закладу. 
Органи місцевого самоврядування такими повноваженнями не наділені.
Згідно з частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування»  органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Частиною четвертою статті 77 Бюджетного кодексу України обласні, міські, районні, селищні, сільські ради при затвердженні відповідних бюджетів зобов’язано враховувати у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.

Інформувати працівників про розмір заробітної плати, її складові – обов’язок керівника (юридичний відділ ЦК профспілки)

Власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Відповідна вимога передбачена ст.21 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України).
При кожній виплаті заробітної плати власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці:
  • загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат;
  • розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;
  • сума заробітної плати, що належить до виплати (ст.110 КЗпП України).
Водночас в статті 116 КзпП України зазначено, що власник при звільненні працівника виплачує всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації в день звільнення. 
Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Зважаючи на викладене, наголошуємо, що інформувати працівників про розмір нарахованої їх заробітної є обов’язком, а не правом керівника.
Зокрема нагадуємо, що звернення до управління Держпраці з проханням перевірити правильність нарахування заробітної плати є підставою для проведення інспекційного відвідування. 

Закон України «Про оплату праці» Стаття 2. Структура заробітної плати

 Основна заробітна плата. 

Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. 

Додаткова заробітна плата. 

Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. 

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. 

До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.



Зарплата вчителів з 1 січня 2018 року зросте в середньому на 25%.
Таке підвищення складається із:
 зростання зарплати для всіх бюджетників на 10,1%, 
додаткового збільшення посадового окладу педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції, на 10%, 
підняття мінімального порогу надбавки за престижність до 5%, а максимального - до 30%. 
"Усі документи, що регламентують відповідне збільшення, вже набули чинності. Так, зростання посадових окладів для всіх бюджетників на 10,1% регламентовано Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Воно пов'язане зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а відповідно і розміру 1-готарифного розряду Єдиної тарифної сітки", - йдеться у повідомленні.
 Крім того, аби продовжити планове підвищення заробітної плати для вчителів, 11 січня 2018 року уряд прийняв ще дві постанови (№22 "Про підвищення оплати праці педагогічних працівників", №23 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України"), які були оприлюднені 25 січня 2018 року.
 Постановою КМУ від 11 січня 2018 року№22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників»  передбачено підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, з 1-го січня 2018 року на 10%.   
Постановою також передбачається, що за підсумками виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2018 року буде розглянуто питання щодо підвищення з 1 вересня 2018 р. посадових окладів (ставок заробітної плати) інших категорій педагогічних та науково-педагогічних працівників на 10 %.
Збільшення посадового окладу вчителя також тягне за собою пропорційне зростання більшості надбавок, на які розраховують вчителі, - за перевірку зошитів, класне керівництво тощо.

Також на засіданні Уряду 11 січня було прийнято постанову про зростання граничного розміру надбавки за престижність праці. Завдяки цьому документу мінімальний поріг надбавки з 1% зросте до 5%, а максимальний – з 20% до 30%.
При цьому для вчителів початкової школи, що навчають дітей згідно з реформою Нової української школи, а також вчителям української мови в школі з мовою навчання національних меншин мінімальна надбавка за престижність складатиме 20%.
Таким чином у середньому заробітна плата вчителя середньої школи з 1 січня 2018 року зросте на 25%.
Джерело: https://mon.gov.ua/ua/news/u-serednomu-zarplata-vchitelya-zroste-na-25-oprilyudeno-vsi-postanovi 
http://profspilka.kiev.ua/publikacii/novyny/4734-pro-pdvischennya-oplati-prac-pedagogchnih-pracvnikv.html 


Таблиця посадових окладів (тарифних ставок)
працівників бюджетної сфери, оплата праці яких здійснюється за Єдиною тарифною сіткою, 

Немає коментарів:

Дописати коментар